همه چیز درباره تست پاپ اسمیر

همه چیز درباره تست پاپ اسمیر

سلامت
بدون دیدگاه

تست پاپ اسمیر برای تشخیص سرطان دهانه رحم انجام می‌شود. اگه سلول‌های غیر طبیعی دهانه رحم شناسایی نشود و درمانی هم انجام نشود باعث سرطان رحم خواهد شد. اگه با تست پاپ اسمیر، سرطان دهانه رحم تشخیص داده بشود شانس درمان بیشتر خواهد بود و میتوان زودتر برای درمان اون اقدام کرد. در این آزمایش هر تغییر غیرطبیعی که در سلول‌های دهانه رحم مشخص میشود پزشک می‌تواند از سرطان در آینده جلوگیری کند. به عبارتی این آزمایش یه تست غربالگری میباشد که هدف اون شناسایی سرطان دهانه رحم نیز میباشد. برای زنان متاهل این یک آزمایش مهم و ضروری می باشد. پاپ اسمیر باید به صورت چکاپ سالانه و دوره‌ای انجام میشود، چون بیماری‌هایی که مربوط به دهانه رحم هست علائمی ندارند به همین خاطر بهترین راه برای تشخیص اون انجام چکاپ سالانه هست.

چه کسانی به تست پاپ اسمیر نیاز دارن :

طبق گفته متخصصین تست پاپ اسمیر در سن 21 سالگی در زنان شروع می‌شود. این آزمایش پس از 30 سالگی با تست HPV همراه هست، به عبارتی خانم‌ها از 21 تا 65 سالگی می‌توانند این آزمایش رو انجام بدهند. این تست برای کسانی که شرایط زیر رو دارند واجب می باشد :

 1. افرادی که ویروس HIV مثبت دارند.
 2. کسانی که به سرطان دهانه رحم مبتلا هستند.
 3. افرادی که به دلیل پیوند اعضا یا شیمی درمانی سیستم ایمنی ضعیفی دارند.
 4. مصرف قرص ضد بارداری
 5. افراد سیگاری
 6. زنان 65 ساله‌ای که هنوز آزمایش نشدند.
 7. خانم‌های 21 تا 29 سال سن هر 3 سال یکبار باید این آزمایش رو بدهند
 8. زنان 30 تا 65 سال هر 5 سال یکبار این تست رو باید انجام بدهند.

روش‌های انجام آزمایش پاپ اسمیر :

1 _ آزمایش پاپ اسمیر مستقیم : در این روش پزشک به کمک برس مخصوص سلول‌های دهانه رحم رو روی لام شیشه‌ای پخش می‌کنه و به آزمایشگاه می‌فرسته در این روش ممکنه نمونه سلول گرفته شده روی وسیله نمونه‌گیری بمونه و نمونه برای تشخیص و آزمایش کافی نباشه. گاهی هم به خاطر وجود مخاط و خون روی لام سلول‌ها قابل تشخیص نیستند.

2 _ آزمایش پاپ تین پرپ : این نوع از تست پاپ اسمیر نسبت به روش قبل قابل قبول تره و حساسیت بالاتری داره. در این روش سلول‌های جمع آوری شده به جای لام داخل یه محلول نگهداری می‌شن و به آزمایشگاه فرستاده می‌شه، در اونجا خون و مخاط ازش جدا می‌شه و سلول‌ها روی لام قرار می‌گیرند.

بعد از انجام این تست ممکنه خونریزی کمی وجود داشته باشه که جای نگرانی نیست.

 

چه افرادی نیاز به انجام تست پاپ دارند و چند بار باید تکرار بشود :

طبق توصیه متخصصین از سن 21 سالگی هر 3 سال یکبار باید تست پاپ اسمیر انجام بشود. چون ممکنه بعضی از زنان در معرض ابتلا به عفونت و سرطان باشند. البته انجام این تست به سن، سابقه سلامتی و عوامل خطر بستگی دارد. اگه خانمی عمل هیسترکتومی انجام داده باشد و سرطان رحم هم نداشته باشد دیگر نیازی به انجام این تست ندارد. خانم‌های بالای 30 سال اگه این تست رو با آزمایش HPV انجام بدهند هر 5 سال یکبار نیاز به انجام این آزمایش هست. در صورتی که خانمی عوامل خطرساز رو داشته باشه پزشک متخصص بدون در نظر گرفتن سن انجام این تست رو به صورت مکرر توصیه می‌کنند. عوامل خطرسازی که باعث تکرار این آزمایش می‌شود عبارتند از :

 • ابتلا به عفونت HIV
 • ضعف سیستم ایمنی بدن به خاطر شیمی درمانی
 • تشخیص سلول‌های پیش سرطانی
 • مصرف سیگار

 

 

جهت مشاهده مطالب بیشتر از دانسنتی های سلامت به این صفحه مراجعه نمائید. مجله اینترنتی امروز فردا را در شبکه های اجتماعی دنبال نمائید.

لطفا امتیاز دهید
, , , , , , ,
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید