بازهای کودکانه برای تقویت دست‌ ورزی کودک

بازهای کودکانه برای تقویت دست‌ ورزی کودک

خانواده ، مادر و کودک
بدون دیدگاه

تقویت دست ورزی کودک، مهارت استفاده او از دستانش در شرایط مختلفی مانند گرفتن مداد، بستن دکمه لباس یا بند کفش است. تقویت دست ورزی به دلیل اهمیتی که در مهارت‌های متفاوتی مثل نقاشی کشیدن و نوشتن دارد؛ یکی از مهم‌ترین مهارت‌های پایه‌ای است که باید در کودکان تقویت شود.

از طرفی باید بدانیم که بازی‌های کودکانه ابزاری مفید و بستری مناسب برای تقویت انواع توانایی‌ها در کودکان هستند. بعضی از توانایی‌ها به دلیل نقشی که در یادگیری دیگر مهارت‌ها دارند جزو مهارت‌های پایه‌ای محسوب می‌شوند و از این نظر، تقویت و توجه به آن‌ها بسیار حائز اهمیت است.

بازی‌های هدفمند برای کودکان و حتی انجام هر کار ساده‌ای مثلِ فشردنِ خمیر بازی در دست و یا بستنِ دکمه‌ی لباس می‌تواند تمرینی مفید برای تقویت دست ورزی در کودکان محسوب شود. همچنین بازی‌های موبایلی‌ای که در آن کودک برای انجام بازی نیاز به انجام حرکات زیادی بر روی صفحه موبایل با انگشتان خود داشته باشد برای تقویت دست‌ورزی مناسب هستند.

 

تعداد زیادی بازی مهارت دست ورزی کودک وجود دارند که به دلیل اهمیت این مهارت، در این مقاله به چند بازی از بهترین بازی‌های تقویت دست ورزی کودک اشاره خواهیم داشت.

ماز تقویت دست ورزی

در دومین بازی تقویت دست ورزی کودک به یک درب بطری، یک قلم و کاغذ یا نخ و میز نیاز داریم. به وسیله‌ی قلم بر روی صفحه‌ی کاغذ مسیرهایی با پیچ و خم زیاد رسم کنید (یا به وسیله‌ی نخ روی میز یا هر سطح دیگری این مسیرها را ایجاد کنید) و از کودک بخواهید وسیله‌ای مثلِ دربِ بطری را به کمک انگشتانش و با عبور از روی خطوط ایجاد شده به طور پیوسته؛ به مقصدی که مشخص کرده‌اید هدایت کند. این تمرین نیز مانند تمرین قبلی با ایجاد تحرک در دست کودک موجب دست ورزی او می‌شود.

کار با قیچی

کار با قیچی بازی مهارت دست ورزی بعدی است که به تقویت دست ورزی کودک کمک می‌کند. اشکالی را بر روی کاغذ یا مقوا رسم کنید و از کودک بخواهید به کمک قیچی مناسب آن‌ها را ببرد. (ترجیحا خطوط را با پیچ و خم زیاد رسم کنید)

سعی کنید با تهیه قیچی‌های کم خطر و مراقبت از کودک؛ او را تشویق به ایجاد برش‌هایی روی کاغذ کنید. می‌توانید برای موارد پیچیده‌تر خمیدگی و اشکالی را روی کاغذ بکشید و از کودک بخواهید روی آن خطوط برش ایجاد کند.

بازی دست ورزی با مداد

در این بازی با استفاده از چند ظرف یکبار مصرف دست ورزی کودک را تقویت خواهیم کرد. پشت ظروف یک بار مصرف سلولزی حروف یا اشکالی را بکشید و از کودک بخواهید به کمک نوک مداد دورتادور شکل را سوراخ‌های منظمی ایجاد کند.

نی بازی

برای تمرین هفتم به یک کاغذ، چند مدادرنگی و چند نی رنگی نیاز داریم. با مداد رنگی مختلف خطوط منحنی مختلفی رسم کنید (بخشی از خطوط به رنگ قرمز، تکه‌ای سبز و…باشد) و با یک مداد بر روی مسیر تهیه شده سوراخ‌هایی ایجاد کنید. تعدادی نی هم‌رنگ خطوط به کودک بدهید و از او بخواهید سوراخ‌های هر مسیر را با نی‌های همرنگ پر کند.

دست ورزی با طناب و بند کفش

از آنجاکه بستن بند کفش یکی از تمرینات کاربردی تقویت دست ورزی است؛ در این تمرین می‌خواهیم بندکفش بستن را با کودک تمرین کنیم. برای این کار چند سوراخ مانند سوراخ‌های روی کفش روی یک تکه کارتن ایجاد کنید. سپس از کودک بخواهید تا با استفاده از یک بند کفش آن‌ها را به هم وصل کند.

بازی با گیره کاغذ

بازی با گیره لباس از دیگر روش‌های ساده برای دست ورزی کودک است. تعدادی شی ریز مثلِ لوبیا، تکه‌های پنبه یا خرده‌ مقوا را در ظرفی قرار داده و از کودک بخواهید به کمک گیره‌ی لباس آن‌ها را در به ظرف دیگری انتقال دهد.

جمع‌آوری دانه‌های ریز با انگشت

انواع دانه‌ها مثل عدس یا اشیا ریز را در ظرفی قرار دهید. با مراقبت کامل؛ از کودک بخواهید دانه‌ها را یک به یک برداشته و به ظرف دیگری انتقال دهد. این فعالیت یک پیش‌زمینه‌ی لازم برای نگه داشتن مداد در دست است.

نقاشی با انگشت

علاوه بر نقاشی با مداد رنگی به عنوان یک بازی مهارت دست ورزی حتما اجازه‌ی نقاشی با انگشت را هم به کودک خود بدهید. شما می‌توانید روش‌های آموزش نقاشی کودک را در مقاله لینک شده ببینید.

چرخاندن دست

فعالیت‌هایی مثل چرخاندن فرمان با دست بسیار برای تقویت مهارت دست ورزی کودک و حرکت دست او مفید است.
برای این هدف؛ می‌توانید با یک قطعه کارتن یک ماز درست کنید. سپس با قرار دادن یک تیله روی آن از کودک بخواهید با حرکت دادن کارتن تیله را به مقصد برساند.

حل معماهای پازلی

پازل‌های ساده می‌تواند به عنوان یک بازی مهارت دست ورزی کودک، به تقویت این مهارت در او کمک کند تا در مورد دستکاری اشیاء از طریق چرخاندن و  قرار دادن قطعات آگاهی کسب کند.

بازی تقویت دست‌ ورزی با کش و نخ

یکی دیگر از فعالیت‌های جالب و مفید برای تقویت مهارت های دستی کودکان بازی با نخ و کش با انگشتان است. یک تکه کش یا نخِ گره زده را به کودک بدهید و از او بخواهید با چرخاندن آن در بین انگشتان خود سعی کند اشکال جالبی را درست کند.

 

شما چطور در خانه به تقویت دست ورزی کودک خود کمک می‌کنید؟

جهت مشاهده مطالب بیشتر از دانسنتی های خانواده ، مادر و کودک به این صفحه مراجعه نمائید. مجله اینترنتی امروز فردا را در شبکه های اجتماعی دنبال نمائید.

لطفا امتیاز دهید
, , , , , , , , , , ,
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید